آذر ۲۶, ۱۳۹۷

چرا یاه‌ست

چرا یاه‌ست Reviewed by عموسَت on May 13Rating: ۵.۰چرا یاه‌ست ؟ مدتیست بسیاری از دوستان و همکاران در دنیای مجازی تلاش دارند، که ماهواره‌ی یاه‌ست را به عنوان بهترین جایگزین برای ماهواره‌ای همچون هاتبرد معرفی کنند. امروز این ماهواره را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می دهیم ...

 مدتیست بسیاری از دوستان و همکاران در دنیای مجازی تلاش دارند، که ماهواره‌ی یاه‌ست را به عنوان بهترین جایگزین برای ماهواره‌ای همچون هاتبرد معرفی کنند. امروز این ماهواره را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می دهیم . 

دلایلی که از نظر این دوستان این ماهواره را به مکانی مناسب برای شبکه های فارسی زبان تبدیل میکند، عبارتند از:

 

۱- ارزان بودن اجاره این ماهواره، در نتیجه هزینه های این شبکه ها پایین می آید و می توانند روی تولید و برنامه سازی هزینه بیشتری کنند.

 

۲- نداشتن پارازیت روی این ماهواره

 

۳- دریافت شبکه ها با کیفیت اچ دی، که برای دریافت این شبکه ها با کیفیت اچ دی واقعی نیاز به رسیور و تلویزیون اچ دی می باشد.

 

درمورد ارزان بودن اجاره ماهیانه، این دوستان حق دارند، هزینه ها نسبت به ماهواره‌‌ی بزرگی همچون هاتبرد به مراتب کمتر است، اما می دانید هیچ ارزانی ای بی دلیل نیست. مهاجرت از ماهواره‌ی پربیننده ای همچون هاتبرد که بینندگان گزینه های بسیاری برای دیدن شبکه های مختلف و با زبان ها و تنوع برنامه های مختلف را درکنار شبکه های فارسی زبان دارند ، ماهواره ای که با چند قیچی قابلیت دریافت چندین ماهواره‌ی دیگر ( ماهواره هایی که ارزش دریافت را دارند) را با یک دیش خواهند داشت، به ماهواره‌ی کم بیننده ای چون یاه‌ست که این دوستان درتلاشند این ماهواره را پربیننده جلوه دهند، مسلماً به قیمت از دست دادن عده‌ی کثیری از بینندگان این شبکه ها خواهد بود.

 

نکته‌ی دیگری که در نوشته ‌های تبلیغاتی این دوستان همواره مطرح می شود، نبودن مشکلات انتقال وجه برای پرداخت هزینه اجاره ماهیانه می باشد که این روزها شبکه های فارسی زبان و مرتبط با ایران با آن روبه‌رو هستند، این مشکلات برای پرداخت هزینه های این ماهواره هم صدق میکند و این به دلیل سخت گیری ها و فشار تحریم ها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به تمامی بانک ها می باشد، جالب است بدانید بانک های خارجی فعال در امارات همانندHSBC  بدون هیچ دلیلی شروع به مسدود کردن حساب‌های ایرانیان کرده اند.

 

در مورد پارازیت، بازهم حرف‌ها غیرمنطقی و غیرقابل قبول است. این ماهواره به دلیل کم بیننده بودن برای دولت جمهوری اسلامی کم اهمیت تر است و در صورتی که همه شبکه ها روی این ماهواره جمع شوند مسلماً پارازیت هم روی این ماهواره بیشتر خواهد شد. چه بسی کار جمهوری اسلامی را راحت تر کرده و با ارسال پارازیت روی یک ماهواره تمامی شبکه های فارسی زبان را با اختلال مواجه کرده و غیرقابل دسترس نمایند .

 

در مورد کیفیت اچ دی باید گفت اولاً این تکنولوژی مختص ماهواره یاه‌ست نمی باشد و ماهواره‌های دیگر هم این قابلیت را دارند و فقط به دلیل قیمت ارزانتر این ماهواره مورد توجه قرار گرفته، که آن هم با توجه به اینکه عده‌ی زیادی در ایران هنوز امکانات دریافت با کیفیت اچ دی را ندارند و با شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و بگیروببندها که ممکن است یک شبِ رسیور اچ دی چندصد هزار تومانی شما توسط برادران سپاه و بسیج و نیروی انتظامی ضبط شود، منطقی و معقول نمی باشد.

 

علاوه بر همه‌ی این صحبت‌ها امکان روی ایر رفتن شبکه ‌هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی و صدای آمریکا و سایر شبکه‌های سیاسی و خبری فارسی زبان روی این ماهواره وجود ندارد، یعنی درهر صورت شما باید دو دیش مجزا برای دریافت این شبکه ‌ها و سایر شبکه‌های فارسی زبان تهیه کنید.

 

و در مورد بحث استفاده از اسم خلیج فارس، استفاده از این نام در رسانه‌ها فعال در امارات، حتی رسانه‌های فارسی زبان در این کشور ممنوع می باشدو با آنها برخورد می شود. شرکت الیاه هم در ابوظبی در امارات متحده عربی واقع شده است. و این قوانین شامل این شرکت سرویس دهنده ماهواره ای هم می شود.

 

در نهایت همه این فعایت ها جهت تشویق و ترغیب و بردن شبکه ها و مردم به سمت این ماهواره است و بیشتر جنبه تبلیغاتی و سودجویانه دارد و از روی دلسوزی و خیرخواهی نبوده و نیست ، چه بسی به این دوستان و همکاران وعده‌ وعیدهایی از سوی دلالان این ماهواره داده شده و یا اینکه حمایت مالی شده باشند که امیدواریم اینگونه نباشد.

 

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.