فروردین ۱۷, ۱۳۹۹

آیا شبکه نشنال جئوگرافیک فارسی باز خواهد گشت ؟

آیا شبکه نشنال جئوگرافیک فارسی باز خواهد گشت ؟Reviewed by عموسَت on Jun 6Rating: ۵.۰آیا شبکه نشنال جئوگرافیک فارسی باز خواهد گشت ؟تقریباً یک ماهی از قطع شدن شبکه نشنال جئوگرافیک فارسی می گذرد و خلاء نبودن این شبکه به شدت احساس می شود و متاسفانه هیچ شبکه جایگزینی هم برای برنامه های مستندی همچون نشنال جئوگرافیک برای فارسی زبانان وجود ندارد...

تقریباً یک ماهی از قطع شدن شبکه نشنال جئوگرافیک فارسی می گذرد و خلاء نبودن این شبکه به شدت احساس می شود و متاسفانه هیچ شبکه جایگزینی هم برای برنامه های مستندی همچون نشنال جئوگرافیک برای فارسی زبانان وجود ندارد. جالب است بدانید شبکه نشنال جئوگرافیک  حدوداً به ۷۰ زبان زنده دنیا از جمله عربی،ترکی،انگلیسی و … پخش می شود. و همه این شبکه ها موفق هستند و توانسته اند درآمد لازم برای بقای شبکه و سود دهی لازم را داشته باشند. اما در مورد نشنال جئوگرافیک فارسی چنین اتفاقی نیافتاد و بعد گذشت دوسال از پخش برنامه های این شبکه و جذب بینندگان بسیار، این شبکه نتوانست درآمدهای لازم برای بقای خود را تامین کند و مسئولین این شبکه بعد از نزدیک دوسال مجبور به توقف پخش این شبکه شدند.

 

عده ای از دوستان و همکاران عنوان کردند که اگر این شبکه روی ماهواره ارزانتری مانند یاهست روی ایر میرفت میتوانست به راه خود ادامه دهد. اما در حقیقت اینطور نیست، اگر روی ماهواره ارزانتری هم روی ایر میرفت بعد از مدتی با همین مشکل مواجه میشد.  در ابتدای فعالیت این شبکه بودجه ای  برای شروع و ادامه فعالیت این شبکه درنظر گرفته شده بود، تا این شبکه بتواند در مدت زمانی مشخص بتواند هزینه های خود را تامین کند و به درآمدزایی برسد. اما متاسفانه اینطور نشد و گردانندگان این شبکه برخلاف میلشان مجبور به توقف پخش برنامه های این شبکه محبوب شدند، تنها فرق ماهواره ای ارزانتر این بود که چندماهی بیشتر روی ایر می ماندند.

 

اما براستی مشکل کجاست ؟ آیا عدم درآمدزایی این شبکه محبوب، به علت فشار دولت بر تبلیغ دهندگان در شبکه های ماهواره ای است ؟ و یا اینکه ما، عادت کردیم همه چیز را رایگان داشته باشیم ؟

 

برچسب مقاله

پست مرتبط