خرداد ۳۰, ۱۳۹۸

قطع پخش شبکه‌های برون‌مرزی دولتی ایران از ماهواره‌های غربی

قطع پخش شبکه‌های برون‌مرزی دولتی ایران از ماهواره‌های غربیReviewed by عموسَت on Jul 1Rating: ۵.۰قطع پخش شبکه‌های برون‌مرزی دولتی ایران از ماهواره‌های غربیدر پی اعمال مرحله تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سرویس دهنده ارتباطات ماهواره‌ای اروپا (اینتل‌ست) از امروز پخش برنامه‌های شبکه‌های رادیو و تلویزیونی شبکه برون مرزی دولتی ایران از جمله شبکه‌های پرس‌تی‌وی، هیسپان و چند شبکه دیگر را قطع کرده است. ایران این اقدام را غیر قانونی خوانده و گفته موضوع را از مراجع حقوقی بین الملی دنبال خواهد کرد.

به نقل از بی‌بی‌سی‌فارسی :

 

در پی اعمال مرحله تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سرویس دهنده ارتباطات ماهواره‌ای اروپا (اینتل‌ست) از امروز پخش برنامه‌های شبکه‌های رادیو و تلویزیونی شبکه برون مرزی دولتی ایران از جمله شبکه‌های پرس‌تی‌وی، هیسپان و چند شبکه دیگر را قطع کرده است. ایران این اقدام را غیر قانونی خوانده و گفته موضوع را از مراجع حقوقی بین الملی دنبال خواهد کرد. 

پخش برنامه های شبکه انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی از ماهواره‌های هاتبرد، یوتل‌ست و اینتل‌ست و پخش شبکه های اسپانیایی زبان هیسپان و شبکه عربی العالم هم از ماهواره یوتل‌ست متوقف شده است.

 

شبکه العالم در خبری فوری امروز صبح اعلام کرد که “شرکت‌های بین‌المللی ماهواره‌ای از جمله اینتل‌ست و یوتل‌ست زیر فشار آمریکا پخش برنامه‌های شبکه‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند.”

 

بجز این برنامه‎های چند شبکه دیگر از جمله شبکه آی‌فیلم (که فقط سریال‌های ایرانی پخش می‌کند) و شبکه کوثر هم از چند ماهواره قطع شده است.

 

به گفته شبکه پرس تی وی، دیروز سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره ای (ITSO) از ماهواره اینتل‌ست و دولت آمریکا خواسته تا با ایران در این زمینه مذاکره کنند.

 

پرس تی وی گزار ش می دهد شرکت اینتل ست حدود دو هفته پیش به صدا و سیمای ایران اطلاع داده بود که پخش شبکه‌های آن را بعلت تحریمهای آمریکا از امروز (دوشنبه دهم تیر) متوقف می‌کند.

شبکه پرس تی وی اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا وابسته به وزارت خزانه‎داری آمریکا را عامل اصلی این اقدام شرکتهای ماهواره‌ای دانسته است.

 

عزت الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیمای ایران توقف پخش شبکه های تلویزیونی این سازمان از ماهواره‌های غربی را نشانه اثرگذاری این شبکه‌ها دانسته و گفته است “امروز قطع شبکه‌های ایران از روی ماهواره‌های مطرح که به ۱۹ بار می‌رسد، نشان دهنده تاثیرگذاری این شبکه‌هاست. آنها حتی تحمل شبکه آی‌فیلم را که فیلم و نمایش پخش می‌کند ندارند.”

 

از ابتدای سال ۲۰۱۲ شبکه های تلویزیونی وابسته به صدا و سیمای ایران زیر فشار دولتهای اروپایی و شرکتهای ماهواره‌ای غربی قرار گرفته‌اند و پخش برنامه های آنها در برخی کشورهای غربی مثل بریتانیا، فرانسه، آلمان و اسپانیا قطع شده است.

 

ماهواره یوتل‌ست اکتبر سال گذشته پخش ماهواره ای شبکه های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران را از ماهواره هاتبرد قطع و دلیل آن را تحریم های تازه اروپا علیه ایران اعلام کرد.

 

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۸۸ شبکه های تلویزیونی مختلف مثل بی بی سی، صدای آمریکا، سی ان ان هدف پارازیت قرار گرفته‌اند که کارشناسان ارتباطات منبع آن را از داخل ایران می‌دانند.

 

این اقدام با اعتراض شدید این شبکه‌ها و اتحادیه اروپا همراه بوده است.

 

 

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.