بهمن ۷, ۱۳۹۸

آغاز فعالیت نخستین ماهواره افغانستان

آغاز فعالیت نخستین ماهواره افغانستانReviewed by عموسَت on May 10Rating: ۵.۰آغاز فعالیت نخستین ماهواره افغانستانآغاز فعالیت نخستین ماهواره افغانستان : افغانستان نخستین ماهواره خود را که سه ماه پیش خریداری کرده بود، امروز عملا به بهره برداری سپرد.

افغانستان نخستین ماهواره خود را که سه ماه پیش خریداری کرده بود، امروز عملا به بهره برداری رساند.

sat

امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان در مراسم شروع به کار این ماهواره گفت که ماهواره افغان‌ست۱ (AfghanSat۱) نام دارد و وضعیت خدمات مخابراتی و نشراتی را در افغانستان متحول خواهد کرد.

 

بر اساس قراداد امضا شده دولت افغانستان سالانه چهار میلیون دلار به شرکت یوتل‌ست فرانسه می‌پردازد و این ماهواره تا هفت سال فعالیت خواهد کرد.

 

مقامات افغانستان می‌گویند درآمد دولت از فعالیت‌های این ماهواره سالانه ۱۵ میلیون دلار خواهد بود.

 

آقای سنگین گفت که در جریان هفت سال آینده کار روی ماهواره افغان‌ست۲ جریان خواهد داشت و پس از این که عمر ماهواره فعلی تمام شود، ماهواره جدید جاگزین آن خواهد شد.

 

این ماهواره در سال ۲۰۰۸ به فضا پرتاب شد و در ماه ژانویه ۲۰۱۴ در قرارداد رسمی میان مقامات افغانستان و شرکت فرانسوی یوتل‌ست به افغانستان واگذار شد.

 

وزیر مخابرات افغانستان گفت: “برای اولین بار کشور ما افغانستان صاحب ماهواره خود شده است… ما به عنوان وزارت مسئول به همکاری وزارت فرهنگ هدف داریم که تمام تلویزیون ها و رادیو های فعال در کابل در تمام نقاط پرنفوس کشور فعال باشند، هم در شهرهای بزرگ، هم در ولسوالی‌ها و هم در دهات.”

 

او گفت از دو سال به این طرف با نهادهای مختلف روی دو ابتکار در گستره استفاده از ماهواره کار کرده‌اند. یکی تبدیل سیستم نشر و پخش تلویزیون‌های افغانستان از آنالوگ به دیجیتال است و دیگر فراهم آوری زمینه پخش همه تلویزیون‌های افغانستان از طریق ماهواره است.

 

وزیر مخابرات گفت که مشکل فریکونسی در سال‌های افغانستان مشکلاتی را ایجاد کرده که با تبدیل سیستم نشراتی به دیجیتال این مشکل رفع خواهد شد و زمینه برای ایجاد تلویزیون‌های بیشتر فراهم می‌شود.

 

آقای سنگین همچنین گفت که با تبدیل سیستم آنالوگ به دیجیتال مردم به تصویر با کیفیت بلند دسترسی خواهند داشت، با کمبود فریکوینسی مواجه نخواهند شد و “از همه مهمتر که گسترش پوشش نشراتی برای تلویزیون‌های افغانستان به ولایات و روستاها با قیمت ارزان مهیا خواهد شد.”

 

ماهواره افغان‌ست۱ از امروز عملا شروع به فعالیت کرده و از طریق آن در حال حاضر ده شبکه تلویزیونی افغانستان و دو شبکه تلویزیونی خارجی قابل دسترس است. این ماهواره آن گونه که مسئولان دولتی می‌گویند ظرفیت بلند دارد و کشورهای همسایه افغانستان مثل ایران، پاکستان، تاجیکستان و کشورهای شرق میانه را تحت پوشش قرار خواهد داد.

 

وزیر مخابرات می‌گوید که برنامه تبدیل سیستم نشراتی تلویزیون ها به دیجیتال، دو ماه آینده شروع می‌شود و ابتدا در کابل و در شش ماه بعد در شهرهای بزرگ مزارشریف، هرات، قندهار، قندوز، جلال آباد و غزنی مجوزهای فعالیت شبکه های تلویزیونی دیجیتالی توزیع خواهد شد.

 

افغانستان ۸۹ شبکه تلویزیونی و ۲۲۰ ایستگاه رادیویی دارد که همه آنها به ماهوار وصل خواهند شد.

 

پیش از این انتقادهایی در مورد ماهواره‌ای که افغانستان از یوتل‌ست خریداری کرده در رسانه های افغانستان مطرح شد. برخی انتقاد کردند که این ماهواره از رده خارج شده است، پهنای وسیع ندارد و همچنین زیاد عمر نخواهد کرد. اما وزیر مخابرات این ادعاها را رد کرد و گفت که شرکت یوتل‌ست در مورد قابلیت فنی این ماهواره ضمانت داده‌است.

 

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.