خرداد ۳۰, ۱۳۹۸

ماهواره Express AM6 (یاهست اکسترا) بهترین گزینه برای شبکه های فارسی زبان

در روزهای اخیر شاهد این موضوع هستیم که شبکه های بسیاری که اکثراْ فارسی زبان هستند در ماهواره Express AM6 (که همینطور به اسم یاهست اکسترا شناخته می شود) روی ایر می روند.

به همین دلیل تصمیم به بررسی این ماهواره گرفتیم، ماهواره Express AM6 (یاهست اکسترا) با ماهواره یاهست همجهت بوده و برای دریافت شبکه هایی که در این ماهواره روی ایر می روند نیاز به تغییر جهت دیش و یا نصب دیش مجزا نخواهید داشت.

ماهواره Express AM6 (یاهست اکسترا)

این ماهواره با اینکه با یاهست تقریبا همجهت است اما پوشش بسیار بهتری نسبت به ماهواره یاهست دارد و کل اروپا و حتی شمال آفریقا را هم پوشش می دهد. دریافت این ماهواره در سرتاسر ایران هم بدون مشکل و با کیفیت بالا امکان پذیر است.

اگر به یاد داشته باشید در مطالب گذشته هم راجع به ماهواره یاهست عنوان شد که این ماهواره به دلیل اینکه متعلق به کشور امارات متحده عربی می باشد به دلیل محدودیت های آزادی بیان در این کشور تمامی شبکه امکان روی ایر رفتن در این ماهواره را ندارند و  شبکه های سیاسی و مذهبی به دلیل بسته بودن کشور امارات متحده عربی، محدودیت های بسیاری برای روی ایر رفتن در این ماهواره را دارند. اما در ماهواره Express AM6 (یاهست اکسترا) که در همان جهت قابل دریافت می باشد، به دلیل اروپایی بودن آن، هیچ محدودیتی وجود نداد و از قوانین اروپایی همچون ماهواره هاتبرد پیروی می کند.

از دلایل دیگر برتری ماهواره Express AM6 (یاهست اکسترا) به ماهواره های یاهست و هاتبرد می توان به قیمت بسیار پایین آن اشاره کرد. این ماهواره از قیمت  و اجاره بسیار پایین تری از ماهواره ارزان یاهست برخوردار است و همین به شبکه های فارسی زبان امکان صرفه جویی در هزینه ها را می دهد و میتوانند با پرداخت هزینه کمتری با کیفیت بالاتری در همین جهت یاهست اما با پوششی مشابه هاتبرد قابل دریافت باشند و بودجه ی بیشتری را صرف تولید برنامه های با کیفیت تر کنند.

البته ماهواره Express AM6 تنها ماهواره همجهت با یاهست نیست، ماهواره ترکمنست (موناکوست) هم با ماهواره یاهست همجهت است اما این قدرت سیگنال این ماهواره بسیار ضعیف بوده و پوشش مناسبی برای ایران ندارد و در بخش های جنوبی ایران قابل دریافت نمی باشد. علاوه بر ضعیف بودن سیگنال این ماهواره بسته بودن کشور ترکمنستان همچون کشورهای عربی از مشکلات اساسی دیگر این ماهواره است و ممکن است هر لحظه بدون دلیل و اعلام قبلی شبکه ای از این ماهواره حذف شود.

مدیران شبکه هایی که مدتی در ماهواره ترکمنست(موناکوست) پخش شدند میگویند با وعده های دروغین و آمار و ادعاهای نادرست دلالان آن در ترکیه، هم پول خود را از دست دادند و هم بعد از مدتی بدون ذکر دلیلی از این ماهواره قطع شدند. این ماهواره کلاه بسیاری از شبکه ها را برداشته.

در مجموع، عواملی چون همجهت بودن با یاهست، پوشش بهتر نسبت به یاهست و موناکوست، نبودن هیچگونه محدودیتی روی این ماهواره و قیمت نازل ، ماهواره AM6  یا یاهست اکسترا بهترین گزینه موجود برای  تجمع شبکه های فارسی میکند.

برچسب مقاله

پست مرتبط

جواد گفت:

منتظر جوابتان.

جواد گفت:

کانالهای یاهست رو با کیفیت خوب داریم. مثلا ۱۱۹۹۴V رو با کیفیت (%۶۹ ,%۹۱) .
رسیور ما Strong مدل SRT 4622XII هست.
با توجه به اینکه یاهست اکسترا ماهواره ای جداگانه از یاهست است، آیا نیاز به LNB دیگری نیست؟
مرسی

جواد گفت:

سلام
من هم اکنون یاهست رو با کیفیت خوب دارم ولی وقتی فرکانسهای یاهست اکسترا رو میزنم کانالی رو نمیگیره. از نصاب ماهواره سوال کردم گفت بعضی جاها نمیشه این ماهواره رو گرفت. به نظرم عجیبه که اینطور باشه چون ما یاهست رو به خوبی میگیریم.
نظر شما چیه؟ لطفا بیشتر راهنمایی کنید که چطور بگیریم این ماهواره رو.
مرسی.

عموسَت گفت:

این ماهواره سراسر ایران رو پوشش میده و از این بابت مشکلی نیست. شایعاتی مبنی بر عدم دریافت این ماهواره در بعضی نقاط شرقی ایران وجود داشت که بررسی های لازم رو انجام دادیم این شایعات صحت نداره. و در نقشه پوشش این ماهواره هم تمام ایران تحت پوشش این ماهواره هست. احتمالا دیشتون به خوبی تنظیم نیست. درصد کیفیت و قدرت سیگنال شبکه های یاهستتون چطوزه؟

بابک گفت:

ممنون از پاسختان.
ولی زمانیکه من فرکانس کانالهای Express Am6 (مانند ۱۲۵۹۴,V,27500) را در ماهواره Yahsat وارد میکنم کانالی دریافت نشده و signal quality در حد ضغیف و قرمز رنگ میباشد. در حالیکه کانالهای Yahsat با کیفیت خوب دریافت میشوند.
لطفا راهنمایی بفرمایید.

بابک گفت:

با سلام،
لطفا توضیح بیشتری درباره چگونگی دریافت این ماهواره توام با دریافت ماهواره یاهست بدهید.آیا نیاز به LNB دیگری هست؟
سپاسگزار

عموسَت گفت:

هیچ نیازی به تغییر جهت و مسیر دیش نیست، اگر ماهواره یاهست رو دارید، روی همین ماهواره فرکانس رو وارد کنید و شبکه ها بدون مشکل قابل دریافت هستند. این ماهواره به نسبت سیگنال قویتری داره

ارسال یک دیدگاه.