فروردین ۱۴, ۱۳۹۹

بهترین ماهواره برای ایرانیان کدام است؟

بهترین ماهواره برای ایرانیان کدام است؟Reviewed by عموست on Dec 30Rating: ۵.۰بهترین ماهواره برای ایرانیان کدام است؟

در ماه‌های اخیر بحث درباره اینکه کدام ماهواره برای بازار شبکه‌های فارسی‌زبان مناسبتر است بسیار داغ شده.

این بحث‌ها به خصوص بعد از رونق گرفتن ماهواره اکسپرس و ترک منوتو از یاهست شدت بیشتری گرفته.اما به راستی کدام ماهواره بهترین پوشش را برای ایران دارد؟
واقعیت این است که پاسخ ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد. علی‌رغم ادعاهای طرفداران و مخالفان ماهواره‌های مختلف، هیچ کدام از این ماهواره‌ها، برتری صد در صدی نسبت به دیگران ندارد.

ایران کشور پهناوری است و قدرت و کیفیت دریافت سیگنال از هر ماهواره ای در نقاط مختلف آن متفاوت است.
علاوه بر این دولت ایران در شهرهای مختلف دست به انتشار پارازیت میزند که همین هم روی قدرت دریافت تاثیر میگذارد.
هزینه‌ پخش روی این ماهواره‌ها هم برابر نیست و این هم روی تصمیم یک شبکه برای پخش تاثیر مهمی دارد.

مقایسه سطح پوشش ماهواره های هاتبرد، یوتلست۷، یاهست و اکسپرس AM6 (نقشه بالا)

 

 

در این مطلب نگاهی اجمالی میکنیم به مزایا و معایب هر یک از ماهواره های محبوب در ایران:

 

هاتبرد:

 

یکی از قدیمیترین ماهواره‌هایی که در ایران طرفداران زیادی پیدا کرد، هاتبرد بود. بسیاری از ایرانی‌ها، حتی قبل از شروع شبکه های فارسی زبان، بخاطر وجود شمار بالای کانال‌های اروپایی، بشقاب‌های ماهواره خود را به سوی این ماهواره تنظیم کرده بودند.

اواخر دهه هفتاد وقتی که شبکه لس‌آنجلسی NITV روی این ماهواره آمد، استقبال از این ماهواره هم ناگهان شدت گرفت. تا پیش از آن تنها برنامه “میزگردی با شما”ی صدای آمریکا روی ماهواره آسیاست پخش می‌شد که نیاز به بشقاب‌هایی بزرگ داشت که نصبشان برای خیلی‌ها ممکن نبود. مدت کمی بعد از شروع به کار NITV ، شبکه های دیگر فارسی زبان در لس‌آنجلس هم یکی بعد از دیگری روی این ماهواره آمدند. از معروف‌ترین‌ها شبکه ITN به مدیریت حمید شب‌خیز بود.

 

 

یوتلست ۷ (W3A سابق):

مدتی بعد از رونق گرفتن شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران، نقش و تاثیر شبکه‌های سیاسی روی افکار عمومی هم افزایش یافت. در این زمان بود که دولت ایران، پخش پارازیت مستقیم روی ماهواره هاتبرد را شروع کرد. با پخش مستقیم این پارازیت ها روی ماهواره، شبکه های خارجی دیگری هم که در کنار شبکه های سیاسی بودند قطع میشدند و شرکت یوتلست ناچار شد پخش بعضی از شبکه های فارسی زبان را متوقف کند. کار به شکایت های حقوقی هم کشید و سرانجام شبکه های سیاسی ایرانی ابتدا به ماهواره تل‌استار ۱۲ و بعد به یوتلست ۷ نقل مکان کردند که در آن زمان با نام W3A شناخته می‌شد.

یوتلست ۷ برخلاف هاتبرد، درمقابل پارازیت از ایران مصونیت بیشتری داشت، چرا که آپلینک روی آن از ایران ممکن نبود. با این حال حتی این ماهواره هم بعد از مدتی از طریق سفارت ایران در یک کشور آفریقایی مورد حمله پارازیتی قرار گرفت.

 

یاهست:

از عمر این ماهواره اماراتی زمان زیادی نمیگذرد. این ماهواره در سال ۲۰۰۷ میلادی در مدار قرار گرفت و مدتی بعد از آن، بازار ایران را هدف قرار داد. درابتدا تقریبا هیچ کس در ایران این ماهواره را نمی‌گرفت، اما این شرکت ، شروع به پخش مجانی شبکه جم کرد و با دادن قیمت های بسیار پایین و حتی پخش رایگان، این شبکه را متقاعد کرد که چندین شبکه فارسی زبان روی این ماهواره راه اندازی کند. مدتی بعد گروه جم شروع به پخش سریال های ترکی و حتی برنامه های غیرقانونی کرد و همین آرام آرام این ماهواره را در ایران محبوب کرد و بسیاری از شبکه های فارسی زبان دیگر هم به روی آن آمدند.

 

قیمت این ماهواره از هاتبرد کمتر بود ولی پوشش آن هم بسیار محدود است و در اروپا قابل دریافت نیست. با این حال امروز تقریبا اکثر بینندگان در ایران، این ماهواره را دریفات میکنند.

 

اکسپرس:

ماهواره اکسپرس ای‌ام۶ که به یاهست اکسترا هم معروف شده، جدیدترین ماهواره ای است که وارد بازار ایران شده. سرعت رشد این ماهواره اما بسیار سریع بوده؛ به یک دلیل ساده: این ماهواره هم‌جهت با ماهواره یاهست است و برای بینندگان، نیازی به تغییر مسیر آنتن نیست. هزینه ای که یاهست سالها، برای محبوب کردن این مسیر انجام داد، حالا به نفع این ماهواره شده، چون بدون هزینه تبلیغاتی، درست روی همان جهت یاهست برای ایرانیان قابل دریافت است.

 نکته جالب اما اینجاست که این ماهواره پوشش بسیار گسترده تری از یاهست دارد و در سراسر اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا قابل دریافت است. هزینه این ماهواره هم در حال حاضر از مابقی ماهواره های موجود پایینتر است و گمان میرود که بسیاری از شبکه های فارسی زبان به مرور به این ماهواره نقل مکان کنند. همین حالا هم شبکه تلویزیونی رادیو جوان اعلام کرده برنامه هایش را بصورت HD روی همین ماهواره شروع خواهد کرد.

تنها اشکال این ماهواره شاید این باشد که هنوز تعداد زیادی از مردم در اروپا بشقاب هایشان را روی آن تنظیم نکرده اند.

 

ماهواره خوبی‌ها  بدی‌ها
هاتبرد  ✓ – پوشش گسترده در اروپا و بیشتر ایران

X – قیمت بالا

X – پارازیت دائمی محلی در شهرهای بزرگ

یوتلست ۷

(W3A سابق)

✓ – پوشش گسترده در ایران

✓ – قیمت پایین

X – پوشش محدود در اروپا

X – اکثر ایرانی‌ها این ماهواره را ندارند

یاهست ✓ – اکثر ایرانیان این ماهواره را دارند
✓ – پارازیت کمتر روی این ماهواره

X – عدم پوشش اروپا

X – محدودیت های سیاسی از سوی دولت امارات

X – قیمت بالا در مقایسه با پوشش محدود

اکسپرس AM6

(یاهست اکسترا)

✓ – بخاطر هم جهت بودن با یاهست، اکثر ایرانیان این ماهواره را دارند.

✓ – پوشش کامل اروپا

✓ – قیمت پایین

✓ – پارازیت کمتر روی این ماهواره

X – هنوز خیلی‌ها در اروپا این ماهواره را نصب نکرده‌اند. 

 

انتشار این خبر با ذکر منبع بلا مانع است.

 

 

برچسب مقاله

پست مرتبط

ارسال یک دیدگاه.